Jak prawidłowo zaprojektować podjazd samochodowy?

Jeżeli mamy samochód, to z pewnością chcemy wszystko tak zaplanować na swojej posesji, aby wygodnie nam się nim jeździło i żebyśmy nie musieli się martwić, że staniemy w kałuży i ciężko będzie nam wysiąść. Coraz częściej podjazdy są wykładane kostkami brukowymi, jednak żeby spełniły one we właściwy sposób swoją rolę, muszą być dobrze zaprojektowane i ułożone.

Dlatego właśnie na początku powinniśmy sobie wyznaczyć za pomocą dwóch rozciągniętych sznurków, szerokość takiego podjazdu, tak abyśmy mieli pewność, że na całej długości, będzie ona taka sama. Później należy zrobić wykop mający ok.

25 cm, pamiętając o tym, aby miał on niewielki spadek, bo wówczas będziemy mieli pewność, że woda będzie spływała w dół podjazdu i nie będzie zalewała naszego garażu. Musimy także pamiętać o usunięciu wszelkich korzeni, które z biegiem czasu mogłyby niszczyć nasz podjazd od spodu.

Kolejnym etapem jest położenie kruszywa i jego odpowiednie zagęszczenie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że podjazd wytrzyma obciążenie i nie będzie się zapadał. Następnie trzeba luźno wysypać podsypkę i można już na niej układać kostkę brukową.

Na koniec nie możemy zapominać o wysypaniu na nią suchego piasku, lub innego spoiwa, które wniknie pomiędzy kostkę i sprawi, że stworzy ona spójną warstwę. Tak przygotowany podjazd będzie wytrzymały, przez co świetnie spełni swoją funkcję i z pewnością będzie ozdobą naszej posesji.

Jeśli wszystko zrobimy zgodnie z zaleceniami, będziemy mogli się z niego cieszyć przez długie lata.