Jak działają ekrany dźwiękochłonne?

Mieszkając przy ruchliwej ulicy, chcemy mieć całkowitą pewność, że będziemy mieli ciszę i spokój. Dlatego właśnie poszukiwane są rozwiązania, które mogą nam to wszystko zapewnić, ale jednocześnie nie będą kosztować zbyt wiele.

Jak na razie najskuteczniejszym i jednocześnie najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem są ekrany dźwiękochłonne. Warto wiedzieć, że na ich skuteczne działanie, wpływ będzie miało wiele różnych czynników.

Przede wszystkim, im bliżej będą one krawędzi jezdni, tym więcej hałasu będzie pozostawało przed nimi, a tym mniejszy będzie on po ich drugiej stronie. Dodatkowo warto wiedzieć, że takie ekrany dźwiękochłonne będą lepiej zatrzymywały dźwięk, jeśli będą wyższe i dłuższe, choć nie możemy zapominać, że na ich funkcjonalność wpływ będzie miało również ukształtowanie terenu.

Ostatnim czynnikiem, który może mieć wpływ na to, czy ekrany sprawdzą się w naszej okolicy, może być rodzaj generowanego hałasu, powiązany ze strukturą pojazdów, jakie się koło nas najczęściej przewijają. Takie ekrany świetnie przyjmują na siebie dźwięk i pochłaniają go, dzięki czemu mamy pewność, że tworzy się cień akustyczny, a to właśnie on sprawia, że hałas za ekranem, który do nas dociera, będzie znacznie mniejszy, niż ten znajdujący się przed ekranem.

To właśnie sprawia, że takie ekrany dźwiękochłonne coraz częściej się pojawiają przy ruchliwych trasach, jeśli budowane jest przy nich jakieś osiedle czy domostwo. Tylko tak można zapewnić spokój i odpowiedni poziom życia ludziom, którzy tam mieszkają.